Intézményeink adatai
A hódmezővásárhelyi kereskedőképzés több mint 130 éves múltra tekint vissza. Az 1880-as évektől kezdve iskolánk elődje többször is költözni kényszerült, viszont az országban először valósította meg a szakma szerinti oktatást az áruismeret terén. A legtöbben fűszer-, illetve textilkereskedőnek tanultak, de könyv-, papír-, termény-, vas- és fakereskedők is kerültek ki az intézmény falai közül. A háborús évek iskolánkat sem kímélték, hosszabb-rövidebb ideig szünetelt is az oktatás, majd 1954-től már folyamatosan működött a Deák Ferenc, a Szent Antal, illetve a Sztálin utcán. Az 1956-57-es tanévben iratkozhattak be elsőként szakács és felszolgáló tanulók, akik az érettségi bizonyítvány mellett szakmunkás bizonyítványt is kaptak. 1974 – 2012-ig a Vendéglátóipari Szakközépiskolának az a kertvárosi épület adott otthont, amelyben ma a Szent József Kertvárosi Katolikus Általános Iskola működik. 2012-ben a Corvin Mátyás Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola, mai nevén Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum Corvin Mátyás Technikum és Kollégium esztétikus környezetben, modern épületben, a belváros szívében kapott helyet, és oktatja magas szakmai színvonalon a jövő pincéreit, szakácsait, cukrászait, vendéglátóipari, kereskedelmi és turisztikai szakembereit.
Iskolánk alkalmazkodva az új szakképzési struktúrához, széles ágazati szakmai alaptudással és a foglalkoztatók által elvárt kompetenciákkal rendelkező szakembereket képez. Igyekszünk megfelelni a munkaerőpiac követelményeinek, az oktatott szakmákat a kereslethez igazítva. Duális partnereink közé olyan üzemek és vállalkozások tartoznak, amelyeknél a szakmai oktatásban részt vevő diákok az általuk választott iparhoz/piachoz kötődő új technológiákat, trendeket és sztenderdeket ismerhetnek meg, szem előtt tartva a XXI. századi gazdasági változásokat. Az oktatók munkáját segíti egy könyvtáros asszisztens, egy rendszergazda, egy ifjúságvédelmi felelős egy fejlesztő pedagógus, valamint ügyviteli és technikai dolgozók. A szakmai tárgyakat egyetemi végzettségű okleveles mérnökök, illetve főiskolai végzettségű üzemmérnökök tanítják, akiknek többsége ezen kívül pedagógiai végzettséggel is rendelkezik. A közismereti tárgyak szakos ellátottsága megfelelő.
Iskolánkban jelenleg egészségügy, egészségügyi-technika, szépészet (kozmetikus-technikus, fodrász), informatika és távközlés, sport, specializált gép- és járműgyártás, gazdálkodás és menedzsment ágazatok vannak. Az egészségügy, szépészet fő profil mellé az informatika és távközlés ágazat is felzárkózott. A partnerekkel iskolánk folyamatosan tartja a kapcsolatot. Folyamatosan szervezzük a szakképző és felnőttek oktatását célzó évfolyamokra történő beiskolázást. Az Ipar 4.0 terjedése és az automatizáltság megköveteli az új követelményekhez igazodó, megfelelően képzett munkaerőt. Alapvetővé válik magasabb szintű informatikai és technológiai ismeretek megszerzése lényegében minden foglalkozás, munkakör kapcsán. A virtualitás előtérbe kerülésével bővül a globális, nemzetközi teamek együttműködése, felértékelődik a kulturális, kommunikációs különbségek áthidalása, és azoknak a munkahelyeknek a szerepe, ahol az emberi tényező nem helyettesíthető. Nő a kompetenciák fontossága, azon belül is felértékelődnek az emberi együttműködéssel kapcsolatos készségek.
A Hódmezővásárhelyi SZC Makói Návay Lajos Technikum és Kollégium székhelye és a kollégium Makó város szívében helyezkedik el. A városban KERI-ként ismert iskola 2023-ban ünnepeli fennállásának 100. évfordulóját. Az iskola a 2016/2017 –es tanévtől három épületből áll: a székhely a Posta u. 4-6. alatt a kollégium épületével, illetve a Bajza u. 71-73. alatti telephely. 2020. július 1-jétől a jogszabályi változás következményeként a Návay technikumként és szakképző iskolaként működik. Az ágazati képzéseink során szem előtt tartjuk, hogy a helyi gazdasági igényekre reagáljunk, továbbá az Ipar 4.0 forradalom előre jelzett igényeihez is igyekszünk igazítani a képzési szerkezetünket: ennek jegyében a gazdálkodás és menedzsment, a kereskedelem, a közlekedés és szállítmányozás, az építőipar, a gépészet ágazatokon kívül erősítjük az informatika és távközlés, a specializált gép és járműgyártás, a turisztika-vendéglátás és az elektronika és elektrotechnika ágazatokat. Képzéseink magas színvonalú megvalósítása érdekében törekszünk az infrastruktúra fejlesztésére, az eszközpark bővítésére, korszerűsítésére. A szakmai gyakorlat megvalósítása évek óta a duális képzőpartnereinkkel való együttműködés keretében történik. Fontosnak tartjuk, hogy tanulóink a munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelő kompetenciákat sajátítsanak el. Az iskolához szervesen illeszkedő modern, felújított, négyemeletes Pulitzer kollégium városi kollégiumként működik, a helyi középiskolák vidéki tanulóit fogadjuk. A kollégium az elmúlt tanévben is helyet adott a Makóra látogató vendégeknek, a városunk iránt érdeklődő turistáknak. A városban KERI-ként ismert Alma Mater pedagógusai az elmúlt évtizedekben mindvégig szem előtt tartották, hogy az oktatás – nevelés nemcsak hétköznapi munka a számukra, hanem a hivatásuk. Tudjuk, hogy hivatásunkat csak akkor teljesítjük, ha olyan embereket oktatunk, akik szakmai tudásukkal és emberi magatartásukkal elismerést szereznek önmaguknak és iskolánknak. Visszatekintve a KERI múltjára, sorakoznak azok az eredmények, amelyek bizonyítják, hogy számtalan „nyers gyémántot” csiszoltak az itt tanító pedagógusok „kristályba”.
Iskolánk Csongrád megye északi részének meghatározó gazdasági és egészségügyi technikuma. Beiskolázási körzetünk ennél nagyobb, jönnek hozzánk tanulók a környező megyék, Csongrád-Csanád megyével szomszédos településeiről is. Így ellátunk szakemberekkel kb. egy megyényi területet. Korábban végzett diákjaink képezik a környező vállalatok, intézmények szakembergárdáját, ez a gyakorlati élettel való személyes jó kapcsolatokat is jelenti, amelyből sokat profitál mind az iskola, mind a gazdasági, intézményi környezet.
Az iskola története 1963. augusztus 15-ével kezdődött. Ekkor adták át az újonnan épített intézmény kulcsait. Az elnevezése ekkor Gimnázium és Ipari Szakközépiskola volt. Az oktatás elektroműszerészi és villanyszerelői osztályokkal indult. Később az erősáramú szak lett a meghatározó, majd 1991-től az elektronikai és az informatikai képzés. 1991-ben vettük fel a Pollák Antal Műszaki Szakközépiskola nevet.Jelenleg 4 elektronikai és 6 informatikai szaktanteremmel, valamint egy CAD-CAM laborral rendelkezünk. Az elektronikai műhelytermekben az elektronikai áramkörök tervezését, tesztelését, nyomtatott áramkörű panelek készítését, PLC programozást, napelemes rendszerek beüzemelését és erősáramú szereléseket, valamint digitális áramkörök tervezését tanítjuk. Ehhez korszerű számítógépekkel, oktató berendezésekkel, CAD programokkal, áramkört tervező és szimuláló szoftverekkel rendelkezünk. A CAD-CAM informatikusok színvonalas oktatását CNC marógépek, CNC esztergagépek és CNC vezérlő szimulátorok segítik. Az informatikai szaktantermekben termenként 15 – 20 db korszerű számítógépünk van, ezen kívül LEGO robotok, Ozobot-ok, humanoid robotok és Raspberry Pi mikroszámítógépek is növelik az oktatás hatékonyságát és sokszínűségét. Több, mint 190 db számítógéppel rendelkezünk, ezek mindegyike hálózatba van kötve. A robotika oktatásunk új színfoltjaként a 2020/2021-es tanévtől kezdődően már a Mitsubishi és FANUC robotok is segítik a korszerű, iparban is alkalmazott ismeretek átadását. 2015. július 1-jétől a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum tagintézményeként működünk. 2016. szeptemberétől a tanulóink szakgimnáziumi keretek között 4 év alatt szerezhetnek érettségi bizonyítványt és további 1 év alatt OKJ-s szakmai bizonyítványt. A diákjaink a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő szakmák elsajátítása után könnyedén elhelyezkednek, illetve továbbtanulnak a felsőoktatásban.2020. július 1-jétől a szakképzési rendszer átalakulása miatt az iskolánk neve módosult, a 4+1 évfolyamos szakgimnáziumi iskolatípust az 5 évfolyamos technikum váltotta.
Városunkban a szakképzés közel 150 éves múltra tekint vissza. A tanoncképzés a vasárnapi iskolákban folyó oktatáshoz köthető. Ezek az iskolák három osztályosak voltak, a tanítás vasárnap délelőtt folyt. Kevés hatékonysággal működtek: a tanoncok nem látogatták rendszeresen a tanórákat, a mesterek sem ösztönözték őket erre.A 2019-20-as tanévben jelentős eszközfejlesztés valósult meg intézményünkben, melyekkel növelni tudjuk a képzés szakmai színvonalát. A kereskedő ágazat Laurel pénztárgép kereskedelmi rendszert, a gépészet méréstechnikai labort, a hegesztő szakma APOLLO hegesztőszimulátort, a festő szakma GRACO festékszóró komplett rendszert, a gépi forgácsoló szakma Eduturn 200 CNC –t kapott. A beszerzések összértéke 25 millió Ft volt, melyet a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum finanszírozott. Az elmúlt években megvalósult fejlesztéseknek, különböző népszerűsítő programoknak köszönhetően az iskolánkban tanuló gyerekek száma nem csökkent érdemben, ami a kedvezőtlen gyermekszületési számok miatt jelentős teljesítmény. Sőt a 2020/2021-as tanévet jelentős létszámbővüléssel kezdtük.