Hírek
HSZC
- Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum
- mesterséges intelligencia
- chatgpt
- konferencia
- EDU4NEXT
A mesterséges intelligenciáról szervezett szakmai konferenciát a Centrum
Nem mindennapi témában, a mesterséges intelligencia tudatos használatáról szervezett hétfőn konferenciát a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum. Neves szakembereket hívtak meg.
A generatív mesterséges intelligencia, illetve a vele kapcsolatos projektek olyanok, mint az úthenger, vagyis el kell döntenünk, hogy elé állunk és megállítjuk, vagy inkább felülünk rá és próbáljuk hajtani– idézett Kincses Tímea egy gazdasági szakembert. A Centrum főigazgatója a köszöntőjében kifejtette: a mesterséges intelligencia robbanásszerű fejlődése kapcsán pozitív és negatív hatásokról is beszélhetünk, melyek már a mindennapjainkban formálják az életünket, a munkánkat, valamint az oktatás jövőjét. Öt-tíz éven belül a szakmák nagy többsége átrétegződik, a munkáltatók technikai nyitottsága előnnyé válik és ezekre a szakképzési intézményeknek is időben fel kell készülniük.
A főigazgató hozzátette: nem az AI fogja elvenni a munkát az embertől, hanem egy olyan szakember, aki tehetségesebben tudja azt alkalmazni. A hétfői konferenciának ezért az a legfontosabb célja, hogyan tud a szakképzés felkészülni arra, hogy megismerje és megismertesse a tanulókkal a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket. Mit lehet tenni? Minél gyorsabban, hatékonyabban kell megoldási utakat kínálni, amihez etikus és legális módon kell használni az AI-t és ezt a tudást átadni a szakképző intézmények diákjainak is. A Centrum másik célja, hogy a jövőben több célzott képzést, workshopot szervezzenek az oktatóknak, valamint kiemelten kezelje a tudásmegosztást a szakképző intézményekben.
A hétfői konferencia moderátora Tóth Gábor, a PC Trade Systems Kft. ügyvezetője, aki egyben a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamara szolgáltatási alelnöke is, arról beszélt, hogy ő azon szerencsések egyike, akinek már több mint 40 éve van számítógépe. Ez azt is jelentette, hogy egykoron még gyermekként azért kapta meg ezt az eszközt, mert a szülei úgy vélték, érdemes minél fiatalabb korban tisztában lenni az új kor kihívásaival és minél több tudás birtokosa lenni. A mai világban – tette hozzá Tóth Gábor – talán még fontosabb a fiatalok számára, hogy naprakész tudásuk legyen, amit elsősorban az oktatóktól, tanároktól szerezhetnek be.
A HSZC felkérésére az innovatív oktatási módszerek és technológiák alkalmazása mellett elkötelezett Neumann János Egyetem (NJE) is képviseltette magát az Edu4Next InnovAItion meetup-on. A kecskeméti székhelyű felsőoktatási intézmény számára elsődleges, hogy hallgatói a XXI. század kihívásaira felkészítő, gyakorlatorientált képzést nyújtson. Számos területen kínál egyedülálló és modern megoldásokat. A vásárhelyi konferencián Robotika és a mesterséges intelligencia címmel Piller László mérnöktanár tartott előadást.
Szoftverfejlesztés az AI korában című előadással követte őt a pódiumon Jenei Károly, a PC Trade Systems Kft. Technológiai vezetője. A szegedi cég közel két évtizede igyekszik megoldásokat nyújtani üzleti partnereinek. A cég olyan komplex informatikai szolgáltató, amely a hardverértékesítésen túl jelentős hangsúlyt fektet az IT infrastruktúra kiépítésére, üzemeltetésére és szoftverfejlesztésre is. Saját termékük, az Europroof ERP rendszer is fontos részét képezi a tevékenységüknek.
Az online tér veszélyeire, az ott elkövetett bűncselekményekre, a kibertér árnyaira hívja fel a figyelmet a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kiber Csoport informatikusa, Petrik Tibor. A szervezet munkatársai kiemelten foglalkoznak a kiberbiztonság és az online védelem területével, mivel az internet és a digitális eszközök térnyerésével a bűnözés egyre nagyobb része tevődik át az online térbe.
Egy online feladatkészítő szoftver, a WorlWall alkalmazásának lehetőségeiről is volt szó, hiszen ez a számítógépes program lehetővé teszi tanárok számára, hogy gyorsan és egyszerűen hozzanak létre interaktív tananyagokat és nyomtatható munkalapokat. Erről beszélt bemutatójában Janik Gábor, az SKC Solution Kft. cégvezetője.
Az előadók között köszönhették a résztvevők Sisák Zoltánt, a HTTP Alapítvány elnökét is A Hálózati Tudás Terjesztéséért Programiroda Alapítvány közhasznú szervezet képviselői azt vallják: a piacképes informatikai szakképzés feltétele, hogy a diák, tanár és tananyag hármas kapcsolat minden eleme a helyén legyen. Az Alapítványnál azon dolgoznak, hogy a magyarországi informatikai szakképző intézményeknél e hármas egységet minél jobban erősítsék. Az EDU4Next konferencián a mesterséges intelligencia oktatásban és tehetséggondozásban betöltött szerepét részletezte az érdeklődőknek.
A digitális neuronok jelentősége az oktatásban című előadás zárta a tudományos találkozót Krausz Péter József, a Krausoft.hu mérnökinformatikus prezentálásában. A szakember több évtizedes informatikai tapasztalatával segít másokat a mai modern, digitális világ és technológiák megismerésében, valamint készségszintű alkalmazásának elsajátításában.
A szakmai nap témabeszélgetéssel zárult a jelen lévő előadók és érdeklődők között.
GALÉRIA
edu4next KONFERENCIA
KAPCSOLÓDÓ HÍREK

A jövő iskoláját építi meg Makón a Centrum
Ünnepélyes keretek között tették le pénteken a makói Návay Lajos Technikum és Kollégium Bazja utcai telephelyénél az új szakképzési komplexum alapkövét.
HSZC
Látványos projekteket készítenek a centrumos diákok a Jókai-emlékév kapcsán
A magyar irodalom egyik legnagyobb alakjának, a népszerű Jókai Mórnak kíván emléket állítani a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum.
HSZC

XXI. század oktatása: MI és innovatív módszerek az oktatás szolgálatában
A dinamikus technológiai fejlődés új kihívások elé állítja az oktatást. Erre válaszul szervezi meg különleges rendezvényét a Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum. Az Edu4Next InnovAItion meetup rangos előadói az innovációt hozzák el.
HSZC